Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu to choroby znacznie poważniejsze niż tylko problemy estetyczne. Nie należy ich lekceważyć, choć z drugiej strony – nie zawsze są tak oczywiste, jak się to może wydawać. Nieprawidłowe ustawienie zębów może mieć wpływ na wiele innych aspektów stanu zdrowia, więc warto zainteresować się kwestią leczenia ortodontycznego.

+48 694 632 448

Zadzwoń i umów się na wizytę

ul. A. Sacharowa 10/12/lok. 6U, Łódź

Poniedziałek, Środa, Piątek: 10:00 - 18:00

Leczenie wad zgryzu - ortodonta Łódź

Jak rozpoznać u siebie wadę zgryzu?

Wbrew pozorom rozpoznanie u siebie wady zgryzu nie zawsze jest łatwe – na fotografiach poglądowych zwykle przedstawia się nieprawidłowy zgryz w zaawansowanym stadium, tymczasem założeniem aparatu ortodontycznego warto zainteresować się już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki wady zgryzu. O jakich symptomach mowa?

  • Nieprawidłowe nawyki oraz dysfunkcje, np. ssanie kciuka, smoczka, policzka, wargi, przetrwały niemowlęcy typ połykania, zaburzenia mowy, nieprawidłowa pozycja dziecka w czasie snu i karmienia, wady postawy, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci. Z jednej strony są one przyczyną wad zgryzu, ale z drugiej – często również po nich rodzic może podejrzewać wadę zgryzu, a ortodonta ma możliwość rozpoznania wady już na pierwszych etapach.
  • Przedwczesna utrata zębów mlecznych- powoduje przesuwanie się pozostałych zębów i utratę przestrzeni potrzebnej do prawidłowego wyrznięcia się zębów stałych.
  • Nawracające mimo starannej higieny choroby przyzębia bądź próchnica.
  • Widoczne przekrzywienie lub przesunięcie zębów.
  • Powtarzające się uszkodzenia błony śluzowej, warg lub częste przygryzanie języka.

Wady zgryzu często diagnozuje się na zębach mlecznych, ale mogą dotyczyć również zębów stałych i pojawiać się później.

Potrzebujesz pomocy ortodontycznej?

Umów się na wizytę kontrolną lub konsultację.

Przyczyny powstawania wad zgryzu:

1.

Niektóre wady zgryzu mają podłoże genetyczne, co oznacza, że jeśli występowały u rodziców, to jest spore prawdopodobieństwo (aczkolwiek nie pewność), że pojawią się też u dzieci.

2.

Wady zgryzu często powstają wskutek wykształcenia nieprawidłowych nawyków i dysfunkcji opisanych powyżej, ssanie kciuka czy zachowanie niemowlęcego wzorca połykania to tylko wybrane przykłady.

3.

Urazy – przebyte urazy w zależności od czasu, kiedy szkodliwy czynnik działał mogą spowodować różne skutki. Bezpośredni uraz zębów stałych powoduje zniszczenie tkanek twardych i miękkich (zębów i dziąseł). Uraz dotyczący zębów mlecznych- może uszkodzić znajdujący się w pobliżu korzeni zęba mlecznego zawiązek zęba stałego.

4.

Żucie miękkich, papkowatych pokarmów pozbawia szczęki naturalnych bodźców wzrostowych, co prowadzi m.in. do zwężeń szczęk i stłoczeń zębów. Sprzyja też zaleganiu pokarmu i tworzeniu próchnicy, co może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych

5.

Wady zgryzu mogą wykształcić się wskutek nieprawidłowego wzrostu kości, co prowadzi do złej relacji szczęki w stosunku do żuchwy

6.

Niektóre wady – na przykład późne stłoczenie zębów – związane są z długim okresem wzrostu żuchwy

7.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej- mogą pobudzać jak i hamować rozwój narządu żucia

8.

Żucie jednostronne może prowadzić do rozwoju zgryzu krzyżowego

Dlaczego prawidłowy zgryz jest ważny dla zdrowia?

W leczeniu wad zgryzu chodzi nie tylko o to, aby stosując aparat ortodontyczny, pozbyć się wad estetycznych, choć faktycznie jest to istotne z punktu widzenia komfortu pacjenta. Prawidłowy zgryz jest istotny również dlatego, że pozwala na zachowanie odpowiedniego wzorca żucia i połykania pokarmu. Również właściwe ułożenie zębów warunkuje poprawną funkcję wokalną oraz oddechową jamy ustnej.

Z kolei nieleczone wady zgryzu znacząco utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny: płukania jamy ustnej nie można uznać za zamiennik szczotkowania ani nitkowania, w przypadku wad zgryzu często więc rozwija się próchnica lub nadwrażliwość oraz podatność na choroby przyzębia. Próchnica została już jednoznacznie powiązana na przykład z ryzykiem chorób serca.

FRUTODENT Ortodoncja – z nami znów się uśmiechniesz!

W jaki sposób leczymy wady zgryzu?

Podstawowym sposobem leczenia ortodontycznego jest założenie aparatu ortodontycznego. Jest ich kilka różnych rodzajów, które dobiera się w zależności od tego, jak skonstruowany jest plan leczenia. To, jak skutecznie działa aparat ortodontyczny, zależy od charakteru wady oraz budowy struktur kostnych żuchwy i szczęki.

Niekiedy, aby korzystanie z aparatów ortodontycznych mogło przynieść pożądane skutki, konieczne jest usunięcie niektórych zębów albo interwencja chirurgiczna, dotyczy to jednak poważniejszych zmian i taka konieczność zawsze będzie sygnalizowana przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Leczenie wad zgryzu - metody leczenia

Potrzebujesz pomocy ortodontycznej?

Umów się na wizytę kontrolną lub konsultację.

Ile trwa leczenie wady zgryzu?

Wszystkie etapy leczenia ortodontycznego mogą zająć nawet około dwóch lat, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jak duża jest wada, jakie aparaty ortodontyczne można zastosować i jakie zabiegi przygotowawcze będą konieczne.

Na pewno trzeba liczyć się z tym, że w większości przypadków aparaty stałe albo aparat ortodontyczny ruchomy pozostanie z pacjentem przez kilka do kilkunastu miesięcy. Wizyty kontrolne będą odbywały się niekiedy również po zakończeniu głównej fazy leczenia.

Leczenie wad zgryzu Łódź – cennik

Leczenie wad zgryzu - Umów się do ortodonty

Jeśli nie masz pewności, czy Twój zgryz jest prawidłowy, możesz umówić się na konsultację ortodontyczną przeprowadzoną przez specjalistę ortodoncji. Lekarz przeprowadzi badanie i w razie potrzeby przygotuje indywidualny plan leczenia.

Nie czekaj, zadzwoń lub napisz do nas już teraz.

Leczenie wad zgryzu Łódź